Zaczyny i zaprawy budowlane

Budowa Materiały budowlane

Zaczyn budowlany jest to mieszanka spoiwa mineralnego z wodą lub innym roztworem. W budownictwie stosujemy między innymi zaczyny gipsowe, wapienne. Zaczyny gipsowe są mieszaniną wody i gipsu, ewentualnie dodatków opuszczających wiązanie oraz barwiących. Używa się ich do produkcji elementów gipsowych. Zaczyny cementowe wykonuje się biorąc szczególnie pod uwagę wskaźnik cementowo-wodny.

Stosuje się je do wzmacniania podłoży i wypełniania spękań w konstrukcjach żelbetowych oraz budowlach kamiennych. Zaprawa budowlana jest mieszaniną spoiwa drobnego kruszywa oraz wody zarobowej. Dozowanie składników odbywa się wagowo lub objętościowo, pierwsza liczba w składzie zaprawy oznacza spoiwo, a druga lub trzecia piasek. Każda zaprawa posiada klasę oraz następującą po niej liczbę. Klasa mówimy nam o wytrzymałości zaprawy na ściskanie i wyrażana jest N/mm2 – MPa. W zależności od rodzaju składników, rozróżniamy zaprawę cementową, cementowo-wapienną oraz wapienną. Podział zapraw ze względu na przeznaczenie może zawierać w sobie zaprawy malarskie oraz tynkarskie.

Rozróżniamy zaprawy:
– ogólnego przeznaczenia,
– lekkie,
– barwione,
– jednowarstwowe,
– renowacyjne,
– izolujące cieplnie.
Do zapraw specjalnych zaliczamy:
– zaprawy szamotowe,
– krzemionkowe,
– ciepłochronne,
– gipsowe,
– do spoinowania płytek okładzinowych.

Wyżej niejednokrotnie zostały wspomniane zaprawy wapienne oraz cementowo-wapienne. Fundamentalną różnicą między tymi dwoma zaprawami, jest fakt zmiennych proporcji. W zaprawie wapiennej występuje proporcja wapno-piasek – 1:3, a w zaprawie cementowo-wapiennej mamy proporcje cement-wapno-piasek – 2:4:6. Zaprawy i zaczyny to podstawowe elementy budowlane, jak i remontowe.

Zobacz również: http://www.czteryscianydom.co.pl/

Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *